Winners announced for 20th Anniversary Children’s Charity Calendar Competition

Walker Morris Charity Calendar Winners Print news article

10/11/2014

Walker Morris hosts special Ceremony and Exhibition at The Tetley

Walker Morris has announced the winners and runners-up for the landmark 20th Anniversary edition of its Children’s Charity Calendar Painting Competition.

The winners and runners-up attended a special Presentation Ceremony held at the iconic Tetley, where Walker Morris is hosting an unprecedented public Exhibition of over 260 paintings from across the 20 years of the Competition.

This year’s winning and runner-up paintings will be on display as part of the Exhibition at the Tetley, which opened on Friday 7th November and runs until Sunday 16th November.

The 13 winners, one for each month of the year, plus the front page, were all presented with a hamper full of artists’ materials, plus a cheque for their schools for £250.  The 34 runners-up also received a prize each.

All the proceeds from the sale of the Calendar go to Martin House Children’s Hospice, which cares for Children and Young People with progressive life limiting illnesses, and provides support to their families.

This year, as part of the 20th Anniversary celebration, Walker Morris has launched an auction book which will run for the duration of the Exhibition.  The auction is a unique opportunity to purchase one of the paintings and all the proceeds will go directly to Martin House Children’s Hospice.

Walker Morris partner and judge in the Competition, David Smedley, said:

“We are delighted for the winners and runners-up who have helped to make our 20th Anniversary Calendar very special.  We never imagined when the Competition was launched 20 years ago it would develop to have such enduring and award-winning success.  It is testament to the creativity and talent of our region’s children and the support and of the schools, parents and teachers that it has become one of the longest running arts projects of its kind.  I’m grateful to my fellow judges, internationally renowned artist Ashley Jackson, and Dean Poole from West Yorkshire Printing for their commitment and support.  And I’d also like to thank our clients, contacts and members of the public who continue to support the Calendar by buying it each year.”

Ashley Jackson commented:

“The Walker Morris Calendar has finally come of age as it celebrates its 20th year and I feel like a proud parent having been fortunate to have been a judge on the competition throughout all the years. The longevity of the Calendar is in no small part down to the passionate commitment of Walker Morris, the school teachers and to the children who submit their paintings.  I wish to thank them all,  for they shine a light on the great emerging talent of Yorkshire art whilst raising funds for Martin’s House Children’s Hospice.

“The exhibition is a fantastic opportunity for the children to see their work hung in a professional exhibition space and I am sure they will be excited to play a role in celebrating the iconic landmark occasion of twenty years of the Calendar Competition. I wish to congratulate everyone who has ever taken part whether they have become part of the calendar or not they have all played a role in the longevity of the competition…..here’s to celebrating the next 20 years!”

Calendars are now on sale for £5.00. Please contact emily.gouldthorpe@walkermorris.co.uk or tel: 0113 283 2500.

Winners

Month

First Name

Last Name

Age

School

Region

Front page

Amelia

Barber

9

Yeadon Westfield Junior School

Leeds

January

Samuel

Starrett

11

Wooldale Junior School

Holmfirth

February

Saugat

Bohara

9

Horbury Primary School

Wakefield

March

Casey

Dooley

9

Seacroft Grange Primary School

Leeds

April

Charlot

Pearson

9

Yeadon Westfield Junior School

Leeds

May

Guy

Carr

6

Egton C.of.E  V.A. School

Whitby

June

Regan

Armitage

9

Wooldale Junior School

Holmfirth

July

Alison

Rickey

10

Hill House School

Doncaster

August

Megan

Morin

11

Seacroft Grange Primary School

Leeds

September

Emily

Chapman

11

Horbury Primary School

Wakefield

October

Ben

Aveyard

10

Horbury Primary School

Wakefield

November

Jessica

Broad

11

Burnt Yates CE School

Harrogate

December

Edward

Nelson

8

Wooldale Junior School

Holmfirth

Runners Up

Month

First Name

Last Name

Age

School

Region

January

Ava

Stancliffe

8

Bramley Sunnyside Junior School

Rotherham

January

Abigail

MacLeod

9

Pannal Primary School

Harrogate

February

Edward

White

9

Wooldale Junior School

Holmfirth

February

Hannah

Burke

8

Ashdell Prep School

Sheffield

March

Evie

Bateson

9

Yeadon Westfield Junior School

Leeds

March

Reece

Morin

10

Seacroft Grange Primary School

Leeds

April

Chloe

Mills

8

Wooldale Junior School

Holmfirth

April

Joshua

May

9

Seacroft Grange Primary School

Leeds

April

Grace

Robertson

9

Horbury Primary School

Wakefield

April

Ella

Burns

10

Dobcroft Junior School

Sheffield

May

Elizabeth

Gilligan

9

Wooldale Junior School

Holmfirth

May

Curtis

Bolton

11

Seacroft Grange Primary School

Leeds

May

Lewis

Kattenberg

11

Horbury Primary School

Wakefield

May

Daisy

Reinsch

10

Burnt Yates CE School

Harrogate

May

Hannah

Lunn

11

Hill House School

Doncaster

May

Ana

Weston

10

Seacroft Grange Primary School

Leeds

June

Eva

Teal

10

Horbury Primary School

Wakefield

June

Kate

Aben

4

Kirkroyds Infant School

Holmfirth

June

Alexandra

Scaife

10

Ashdell Prep School

Sheffield

July

Hannah

Lorimer

10

Seacroft Grange Primary School

Leeds

July

Ruby

Wilson

11

Horbury Primary School

Wakefield

July

Lily

Godbole

9

Ashdell Prep School

Sheffield

August

Aoife

Schofield

9

Wooldale Junior School

Holmfirth

August

Amelia

Hancock

11

Ashdell Prep School

Sheffield

August

Niesha

Moss

4

Kirkroyds Infant School

Holmfirth

September

Amelie

Rhodes

8

Wooldale Junior School

Holmfirth

September

Chamequa

Rankine

11

Seacroft Grange Primary School

Leeds

September

Jodie

Porritt

9

Hill House School

Doncaster

October

Ella

Spencer

9

Wooldale Junior School

Holmfirth

November

James

Wray

9

Yeadon Westfield Junior School

Leeds

November

Simon

Floyd

11

Ashville College

Harrogate

December

Alexia

Deac

9

Victoria Dock Primary School

Hull

December

Katie

Hirst

10

Cullingworth Village Primary School

Bradford

December

Nihira

Pulliwar

8

Blenheim Primary School

Leeds

 

Our Specialists